Певний час у Львові жило втричі більше населення, аніж у Києві

04.02.2017 12:23
Певний час у Львові жило втричі більше населення, аніж у Києві

За даними управління статистики, станом на 1 грудня 2016 року у Львові проживає 758,8 тисячі мешканців.

Цікаво, скільки людей жило в нашому місті в різні часи? Як їх рахували? Це Експресу розповів історик-львовознавець Ілько Лемко.

-- Коли вперше вдалося порахувати львів'ян?

-- Перший умовний перепис населення у Львові відбувся після облоги міста ханом Телебугою у 1287 році. Тоді князь Лев порахував, скільки людей загинуло, скільки втекло й так далі, отож усіх разом виявилося 12 тисяч. Можна сказати, що це був перший перепис населення в Україні.

А от уже в XVI -- XVII столітті вважається, що в мурах міста мешкало втричі менше народу, тобто в центрі, аніж у передмісті. Якщо, скажімо, на початку XVII століття населення Львова з околицями становило 30 тисяч, то в межах мурів мешкало десь 6 -- 8 тисяч львів'ян.

Ще один цікавий нюанс. Від моменту зруйнування татарами Києва в 1240 році й до першої половини XIX століття Львів був найбільшим містом України за кількістю населення. У XVI -- XVII столітті населення Львова перевищувало населення Києва навіть утричі. Лише десь у 1830 році Одеса перегнала Львів за цим показником. Позначку 70 тисяч Львів перетнув у 1848 році, а Київ -- у 1861 році.

-- А коли львів'ян стало більше, ніж 100 тисяч?

-- Відомо, що вже на початку ХХ століття, у 1910 році, у місті мешкало приблизно 205 тисяч людей. У міжвоєнний період населення Львова становило приблизно 300 -- 350 тисяч. А суттєво його кількість зросла вже після Другої світової війни. Найбільше людей мешкало у Львові в 1989 році, тоді населення міста становило приблизно 820 тисяч, а зараз -- майже на 100 тисяч менше.

-- Хто населяв Львів?

-- В XIII -- XIV місто було майже винятково українським, а в XVII столітті етнічні українці становили лише чверть від загальної кількості мешканців. Решта -- поляки, німці та євреї. У другій половині XIV століття, все XV і початок XVI століття у Львові мешкало 70% населення етнічних німців. А вже в XVII -- 25% населення були українцями, до 50% -- поляками, ще приблизно 10 -- 15% становили євреї, решта -- вірмени. У XIX столітті, а точніше у 1840 році, у Львові було 47% поляків, 40,5% євреїв, а решта -- українці, німці тощо. Взагалі, у XIX столітті й фактично до Другої світової війни українців у Львові було дуже мало, у різний час вони становили від 8% до 16%.

-- Як змінилося населення Львова після Другої світової війни?

-- Львів -- чи не єдине місто в світі, яке було повністю знищене демографічно Другою світовою війною. Тут після війни почав формуватися Львів радянський. На кінець 50-х років ХХ століття у місті мешкало майже 30% етнічного російського населення, ще 30% -- це були зрусифіковані вихідці зі східної України, і приблизно 30% становили галичани.

Юлія СКОРИК

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

За кавою

Відомий дитячий пластичний хірург розкрив таємниці своєї рідкісної професії
Відома в Австрії українська оперна співачка дасть сольний концерт у рідному Львові
Дехто вважає Ляну Мицько "Рок-міс Львів" і навіть "Новою королевою Львова"