У Соборі святого Юра презентували унікальне видання про родину Шептицьких

02.04.2017 12:03
У Соборі святого Юра презентували унікальне видання про родину Шептицьких
Учора у Львові, у Соборі святого Юра, презентували унікальне видання листів, написаних бл. свщмуч. Климентієм  Казимиром Шептицьким до членів родини. Кореспонденцію нещодавно віднайшли у монастирі св. Теодора Студита "Студіон", що біля Рима (Італія), інформують Львівські новини онлайн.
 
Листи були написані у період із 1881 до 1945 року. Більшість з них були адресовані брату - Станіславу Шептицькому, генералу Війська Польського. Кореспонденція велася польською мовою, її переклали і впорядкували, проілюстрували понад двома сотнями фотографій. Кожен із листів є прокоментованим. Цю роботу виконали о. Юстин Бойко, керівник Постуляційного центру монастирів Студійського Уставу, настоятель Свято-Іванівської Лаври Студійського Уставу УГКЦ, та Іван Матковський, перекладач.
 
Передмовою до видання стали спогади с. Ванди, дочки Олександра графа Шептицького і племінниці о. Климентія та Митрополита Андрея Шептицьких. Спогади с. Ванди перекладені з польської мови та видані друком уперше.
 
У листах до родини, як зауважили упорядники видання, міститься цінна інформація про греко-католицьку Церкву та події з життя Митрополита Андрея Шептицького, є невідомі факти з життя родини Шептицьких, висвітлюються взаємини між братами. 
 
Упорядники наголошують, що це видання - особливе, адже більше немає жодної монографії, яка б настільки широко охоплювала життя та діяльність блаженного архимандрита Климентія Шептицького.
 
Презентація історико-документального альбому "Блаженний архімандрит Климентій (Казимир граф Шептицький). Листи до рідного брата Станіслава графа Шептицького та родини" відбулася з  благословення та за участі Митрополита Львівського Високопреосвященного Владики Ігоря (Возняка). Звертаючись до присутніх, владика Ігор (Возняк) наголосив, що листи, зібрані у цьому виданні, як жодні інші документи, висвітлюють благородство душі того, хто їх писав. "Є чому вчитися від такої особистості, особливо, - не критикувати і завжди бути спокійним", - зауважив владика.
 
До слова, як повідомили упорядники альбому, видання листів - це "перша ластівка", наступною стане не менш цікава робота - до виходу у світ готують твір Климентія Шептицького "Про нашу маму" - Софію Шептицьку. Дослідники наголошують, що саме ця жінка мала неймовірний вплив на родину, і її любов сформувала величні постаті братів Шептицьких.
 
Довідка
 
Блаженний Священномученик Климентій (Казимир Шептицький) народився 17 листопада 1869 року у селі Прилбичі в родині Яна та Софії Шептицьких. Був шостою дитиною у сім’ї. У 1892 році отримав ступінь доктора права у Ягеллонському університеті у Кракові. Займався адвокатською та політичною діяльністю. Зокрема, у 1900-1907 році був депутатом австрійського парламенту, співавтор «Загального австрійського закону про ліси». У 1911 році, у віці 43 років, втупив до монастиря. У 1918 році став настоятелем Унівського монастиря, a з 1926 року ігуменом Студитів Свято-Успенської Унівської лаври. У 1927 році на землях т.зв. Кайзервальду у Львові заснував Свято-Іванівську лавру Студійського уставу.  В 1936–1937, спільно з братом, митрополитом Андрієм Шептицьким, склав статут для монахів Студійського уставу, відомий під назвою «Типікон», який апробував папа Пій XII. Відіграв велику роль у створенні та формуванні чернецтва греко-католицької Церкви.  У 1939 році таємно іменований митрополитом Андрієм Шептицьким екзархом Росії та Сибіру. Під час Другої світової війни врятував кілька сотень єврейських, польських та українських дітей. Замордований у 1951 році у Владимирському централі в Росії. В 1996 р. посмертно отримав звання «Праведник народів світу» за порятунок євреїв у період  Голокосту. Отець Климентій Шептицький беатифікований Папою Римським Іваном Павлом ІІ  27 червня 2001 року у Львові під час офіційного візиту Святійшого Отця в Україну.
 
 Станіслав Шептицький народився 3 листопада 1967 року, як четвертий син Яна та Софії Шептицьких. У 1888 році закінчив Військову Технічну Академію у Австрії та отримав офіцерське звання поручника. У 1904-1905 рр. був австрійським військовим аташе при російській армії в Маньчжурії. У 1914 році призначений начальником штабу II корпусу на російському фронті. Кандидатуру Станіслава Шептицького було запропоновано, щоб очолити Українських Січових Стрільців. У 1916-1917 рр. очолює Польські Легіони австро-угорської армії. У 1919, як генерал Війська Польського, займав пост командувача Литовсько-Білоруського фронту під час польсько-большевицької війни. У 1920 році керує обороною Варшави під час вторгнення кінноти Будьоного в Польщу. У 1923 році призначений міністром оборони Польщі. Був нагороджений найвищими військовими відзнаками ІІ Речі Посполитої. 
 
Підготувала Юлія Славінська
 
Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

За кавою

Відомий дитячий пластичний хірург розкрив таємниці своєї рідкісної професії
Відома в Австрії українська оперна співачка дасть сольний концерт у рідному Львові
Дехто вважає Ляну Мицько "Рок-міс Львів" і навіть "Новою королевою Львова"