Олександр Бiлявський: Я з України нiколи не переселявся

01.01.2014 09:28
Олександр Білявський
У шiстдесят всесвiтньо вiдомий гросмейстер зi Львова досi перемагає найкращих шахiстiв планети

Олександр Генрiхович нещодавно вiдсвяткував ювiлей -- 60-рiччя. Привiтань було стiльки, що довелося цiлу годину провести за комп'ютером, щоб перечитати всi повiдомлення на поштовiй скриньцi вiд колег-шахiстiв.

-- Пане Бiлявський, яка з шахових перемог для вас найбiльш пам'ятна?

-- Остання, цього року. На першостi Європи в польському мiстi Легниця я виграв в останнiй партiї i роздiлив 1 -- 10 мiсця. Це стало великою несподiванкою для усiх, бо в 60 рокiв шахiсти не досягали такого результату.

-- Якщо говорити про вiк, то ви вiдомi ще й тим, що свого часу в юному вiцi стали майстром спорту.

-- Так, у 14 рокiв. Правда, нинi, якщо до такого вiку ти нiчого не досягаєш у шахах, грiш тобi цiна як професiоналу! А тодi й справдi мало хто виконував норматив у такому вiцi. До речi, згодом, у 21 рiк, я став гросмейстером.

-- З початку 1990-х ви виступали за Україну, а з 1994-го перейшли до збiрної Словенiї, очолювали її. У чiм була причина?

-- Це вже минуле. Тодi в нашiй федерацiї шахiв панувала розруха. Не один я переходив. До речi, увесь час, хоч i виступав за цю державу, але щоб ви знали: я з України нiколи не переселявся -- живу у Винниках бiля Львова. Сюди iз сiм'єю переселилися ще 1995 року.

-- З ким iз колег сьогоднi спiлкуєтесь?

-- Iз львiв'ян уже 40 рокiв дружимо з Адрiяном Михальчишиним. З iншими маємо просто хорошi стосунки. З Василем Iванчуком рiдко, правда, бачуся, бо вiн виступає у турнiрах вищого рiвня. Навчаю приватно молодих шахiстiв. Маю багато товаришiв з-помiж шахiстiв i за кордоном. Чи не єдиному менi вдалося зберегти теплi стосунки зi славетним Вiктором Корчним, гросмейстером з СРСР, а згодом швейцарським шахiстом. Вiн уже не грає в шахи, має поважний вiк, i в нього насправдi непростий характер.

-- Не мiркували над вiдкриттям власної школи, припустимо, у Винниках?

-- Щиро кажучи, коли є iнтернет, вiдпадає потреба в шаховiй школi як такiй. У мережi є можливiсть для пояснення всього, що потрiбно, навiть на великiй вiдстанi. Врештi, це економiя часу! А для тих, хто не користується iнтернетом, у Львовi й так достатньо шахових шкiл. Я ж, якщо надумаю вiдкривати школу, робитиму це саме через iнтернет.

-- Що робите сьогоднi i яким бачите своє майбутнє у шахах?

-- Менi б хотiлося ще бути потрiбним збiрнiй України. Але, очевидно, в майбутньому буду провадити тренерську дiяльнiсть.
У мене чимало захоплень поза шахами. Ранiше, коли був молодшим, займався серфiнгом, а досi цiкавлюся гiрськолижним спортом. Коли випадає вiльна хвилька, одразу їдемо з сiм'єю на лижi -- у Карпати, в Австрiю. Ще цiкавить аналiтика. Наприклад, нинi аналiзую бюджет великих компанiй, цiлих iндустрiй, секторiв.

-- Ситуацiя в нашiй країнi була предметом ваших аналiзiв?

-- Так, багато моїх друзiв-шахiстiв з-за кордону цiкавились, розпитували про те, що у нас в Українi коїться, про причини Євромайдану. Як i їх, мене дивує те, чому уряд не прислуховується до людей, якщо на Майдан виходять сотнi тисяч, а чи й понад мiльйон! Щодо держбюджету, то нашi проблеми дуже глибокi, i їх не вирiшить лише вiдставка уряду. Iнша рiч -- Євромайдан. Ця протестна акцiя стала чудовою промоцiєю України, її позицiї, на увесь свiт. Свiт нас бачить через спортсменiв i полiтикiв. А Євромайдан став вiзиткою нашої країни, автором якої є весь народ.

Тарас Вархоляк

Фото en.chessbase

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

За кавою

Відомий дитячий пластичний хірург розкрив таємниці своєї рідкісної професії
Відома в Австрії українська оперна співачка дасть сольний концерт у рідному Львові
Дехто вважає Ляну Мицько "Рок-міс Львів" і навіть "Новою королевою Львова"