І церква, і синагога, і костел

08.11.2012 07:51
Костел Успіння
Це місто на півдні Львівщини може похвалитися чи не найбільшою в Україні кількістю назв, любов’ю до хард-року і пам'ятками, якими пишаються одразу три релігії

Дістатися до Жидачева автобусом чи автівкою можна без особливих проблем. Та ось від електрички доведеться йти далеченько. Адже, на відміну від сусіднього Ходорова, Жидачів не є залізничним центром -- станцію тут спорудили аж на південній окраїні.

Це місто вважають одним з найдавніших в регіоні. Якщо Львів уперше згадують у ХІІІ столітті, то Удеч, яким була первісна назва Жидачева, -- на ціле століття раніше. До сьогодні місто мало аж 25 назв. Сучасну міщани не схильні ототожнювати з великою єврейською громадою. "Та подивіться, у нас взагалі євреїв не залишилось, -- обурився один з мешканців. -- То тільки про нас так думають". Кажуть, що ймення це насправді румуни з угорцями впровадили – "Зудеч" і "Зудечув". Деякий час саме їм належало місто. А вже після цього воно перетворилося у "Жидачів".

З південного боку місто починається парком на чолі з погруддям Богдана Хмельницького. Щоправда чи взагалі був у цьому місті гетьман -- невідомо.

За кількасот метрів -- Жидачівський будинок культури целюлозно-паперового комбінату з колонами й шикарним оздобленням всередині.

Як не дивно, з цього  лунає далеко не "паперова" й дуже гучна рок-музика. Виявляється, тут влаштовують репетиції молоді рок-таланти, яких місто підтримує.

У тому ж таки парку, який займає чи не увесь центр міста, -- 500-літній костел Успіння Пресвятої Діви Марії. Одна з головних пам’яток міста пов’язана з польським королем Яном ІІІ Собєським.

Тут він побував 1676 року на молебні, пов’язаному з однією із найбільших перемог Речі Посполитої над турецьким військом. Та королівське минуле костелу радянська влада обернула на побутове. Кількадесят років у цій будівлі працювала автостанція з… баром.

З іншого боку, буквально навпроти костелу, будують нову величенну церкву.

А ще далі – головний храм міста, собор Воскресіння. Він хоч і дещо «молодший» за костел, та саме тут збереглася одна з найдавніших ікон усього краю – Богородиця Оранта "Воплочення". Науковці датують її 1406 роком.

Особлива жидачівська Оранта тим, що споріднені ікони можна відшукати лише на Балканах. В Україні їх не знайдете. Через те звідки взялася ікона у Жидачеві й хто такий монах Веніамін, автор ікони – загадка.

У місті одразу по два пам’ятники присвячені радянським воїнам та бійцям УПА. А ось на цей хрест пов’язаний з репресіями 1941-го року. Доволі знаково, що саме це місце обрав для себе крук.

Окрім католиків та православних, була у Жидачеві і велика єврейська громада.  Вона розрослася у 1660-х роках. Згодом мала самобутню синагогу із забороненими в юдаїзмі зображення людей. До Другої світової війни євреїв у місті біло близько тисячі. Сьогодні – одиниці.

Щоправда, на окраїні міста є особливе для юдеїв місце – каплиця хасидського цадика Цві Гірша Айхенштайна. Цей містянин, який жив у XVIII-XIX століттях, вважається другим за значимістю у світі дослідників й систематизаторів вчення Кабала. Саме воно стало основою для релігійного сіонізму та хасидизму. Сьогодні ж євреї відшукали місце родинної гробниці Айхенштайнів, поблизу гаражів і взялись її відбудовувати.

До речі тут же, по інший бік жидачівського озера – і найдавніший район міста. У цьому місці колись було давньоруське городище.

Щоправда ні пам’ятників, ні навіть руїн від нього до цього часу не залишилось.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

За кавою

Відомий дитячий пластичний хірург розкрив таємниці своєї рідкісної професії
Відома в Австрії українська оперна співачка дасть сольний концерт у рідному Львові
Дехто вважає Ляну Мицько "Рок-міс Львів" і навіть "Новою королевою Львова"