Жива вода, мертве озеро i карпатськi фаст-фуди

15.12.2012 09:26
Водоспад
Мiсце, до якого прямуємо сьогоднi, поєднує в собi кiлька "точок", якi можна вiдвiдати за один день, витратити мiнiмум грошей, але отримати максимум вражень

Якими будуть цi враження -- однозначно вирiшувати вам. Але варто поспiшити, адже озера зникають, лiси вирубують, а цивiлiзацiя "пожирає" усе бiльше i бiльше Карпат.

Їдемо на водоспад Кам'янка у Сколiвський район, до села Дубина. А там повертаємо лiворуч i якщо Ви дочитає цей текст до кiнця, то дiзнаєтеся детальнiше, як дiстатися до кавалка раю. Зараз говоримо про iнше.

Водоспад знаходиться в межах Нацiонального природного парку "Сколiвськi Бескиди". Тому подивитися на нього "на халяву" не вийде. В'їзд на територiю -- 5 гривень з людини i 8 гривень за машину. Нас зупиняє охорона. Ми дiстаємо грошi.

"О що це?". Касовий апарат i чек! От скiльки подорожую, рiдко таке бачу. А для мене важливо, що цi гривнi не осядуть в кишенi якогось дядечка, а будуть витраченi на потреби заповiдника. Принаймнi я буду в це вiрити.

Їдемо далi ще 2-3 кiлометри i ось там де бачимо дим вiд мангалiв та маленькi дерев'янi хатинки, паркуємо свою автiвку. Ми на мiсцi. Виходимо з машини i одразу вiдчуваємо свiже повiтря i шум водоспаду. Йти на шум не варто (дехто так робить). Йдiть промаркованою стежкою, якою ходять усi, аби вашi ноги i руки лишилися цiлими.

Ось це i є водоспад Кам'янка. Посидiти на камiннi (пiдстеливши, ясна рiч, щось пiд м'яке мiсце), постояти у водi i просто подивитися на цю красу. Саме за цим сюди варто їхати.

Вода тут ну ду-у-у-же холодна. Хто був у горах, розумiє про що я. Але, є не лише такi екстермали, якi ходять у цiй водi. Є й такi, якi з радiстю купуються тут влiтку, восени i навiть взимку.

Як розповiдають мiсцевi, iнколи у цi мiсця приїздить "швидка". Не всi туристи розумiють, що дно рiчки Кам'янка встелене камiнням i не всi туристи бувають тут тверезi (будемо вiдвертими).

"Якiсь нерозумнi на Новий рiк пригали з водоспаду в рiчку. Ми їм казали, що там мiлко i камiння. Не послухали. Пощастило, що "скора" швидко приїхала", -- каже мiсцева мешканка панi Надiя.

Роззираючись навколо, бачу, що мої 5 гривень за в'їзд таки не осiли в чужiй кишенi. Смiтники тут стоять. Щоправда стоять ще з часiв царя Гороха, бо вигляд їх, м'яко кажучи, не тiшить. Ну але -- хоч так!

Для багатьох головна "родзинка" Кам'янки -- карпатськi фаст-фуди.

Варто визнати, що бiльшiсть туристiв їде сюди саме за цим. Чому? Бо тут смачно i недорого. Перше мiсце у рейтингу популярних "смаколикiв" посiдає самогон. Тут його вибiр вiд банальної (для нас) медовухи, до самогону на соснi, на кропивi, на липi i усiлякiй iншiй травi, яка тiльки росте в цих лiсах. Ось все, що в трьохлiтрових бутлях, це маленька частинка того самогону, який тут продають.

Другими за популярнiстю є шашлики i картопля з салом на мангалi. Неймовiрно смачнi. Пiсля цього туристи купують чаї на рiзних травах з медом, грибну юшку i рiзноманту консервацiю.

Цiни є доступними. Шашлик -- 50 грн. Картопля -- 15 грн. Грибна юшка -- 15 грн. 50 грам самогону -- 5 грн. чай -- 5 грн. Приємно, що усе гаряче подають тут лише в паперових стаканах.

"Ви думаєте, ми село забите? Ми знаємо, що в пластикових не можна", -- гонорово каже продавець i дiстає вiзитiвочку свого "ресторану", яку дарує менi. Найбiльше мене потiшила адреса його хатинки: на Водоспадi :)

Поїли, попили, можна i далi йти. Бiля водоспаду є чимало яток iз сувенiрами. Цiни -- однозначно дешевше, нiж у Львовi. Наприклад, шкарпетки iз вовни, якi у Львовi коштують 80 гривень, тут продають за 40. Маленькi дерев'янi скриньки для прикрас, якi у Львовi коштують 70-90 гривень, тут можна купити за 35-50.

Але усю мою радiсть вiд вдалого торгу перекреслює картина, яку я ненавиджу. "Сфотографуйтесь з пташкою", -- каже чоловiк, який сам схожий на якогось коршуна, має дуже недобрий погляд i тримає на мотузцi птаха. Не люблю, коли тварин тримають у неволi i заробляють на них грошi.

До того ж будьте уважнi, адже схема тут така, що ви i оговтатись не встигнете, як уже доведеться платити: спочатку вам пропонують зробити фото, садять птаха вам на плече, а вже потiм говорять, що ви маєте за це заплатити. Нi? Тодi витирайте фото.

Ми йдемо прямо до озера офiцiйна назва якого "Журавлине". Народна -- Мертве. Вiд водоспаду потрiбно йти метрiв 500 (300 з них треба йти пiд круту гору). До речi, мертвим озеро називають тому, що воно має дуже холодну воду з вмiстом сiрководню, i тут не живе риба.

Мiсцевi кажуть, що i так невелика площа озерця поступово зменшується: воно заростає мохом та осокою. З озера тече струмочок, який впадає у Кам'янку.

Але картина, яку побачите тут, i спокiй, який панує навколо вас зачарують.

До речi, тут значно менше туристiв, нiж на водоспадi (не всi пiсля самогону можуть пiднятися вгору). Особисто для мене це має велике значення.

Спустившись вниз, можна перепочити у лiсовiй альтанцi. Але її уже так розмалювали своїми тупими написати "Лєни i Васi з Данєцка i Стрия", що зблизька фотографувати соромно.

Повернувши лiворуч i пройшовши кiлька метрiв, натрапляємо на ще одну атракцiю для туристiв. "Жива вода", ось такий напис з'явився тут рокiв два тому.

Пройшовши через вузьку кладку над рiчкою, бачимо, як зі скелi тече джерело. Туристи вважають його цiлющим.

Ви мене вибачте, але iнакше, як "розвiд для приїжджих" я це назвати не можу. Смачна вода? Так! Чиста вода? Так. Але жива вода? Можливо, вона когось вiд чогось i вилiкувала, але скiльки часу сюди навiдуюсь, ще жодної iсторiї про зцiлення не чула.

Туристи ж приходять табунами i з величезними канiстрами, аби набрати тої "живої води". Поруч поставили кiлька лавочок для тих, хто в черзi. Але ми прямуємо далi, шукати для вас ще цiкавiшi мiсця, про якi напишемо наступного разу.

Поради нашим друзям:

1. Навiть якщо ви приїхали сюди вперше i нiкого з продавцiв їжi або сувенiрiв не знаєте, говорiть їм, що раніше в них уже щось купували. У них туристiв так багато, що усiх вони не пам'ятають. А "постiйним клiєнтам" тут i знижки роблять, i в чай бiльше меду дають.

2. Влiтку, ясна рiч, бiля водоспаду -- блаженство. Якщо будете їхати взимку, одягайтеся тепло. Бiля води завжди холоднiше, нiж загалом надворі. Якщо ви їдете взимку, не забувайте, що темнiє зараз ранiше. Тому не полiнуйтеся i вирушайте вранцi, а не пiсля 12-ї.

3. Чому на Кам'янку краще їхати взимку? Яснi рiч, влiтку тут теплiше i дуже красиво. Але i взимку "картинка" прекрасна. Проте, влiтку тут ду-у-дуже багато "любителiв природи", якi розводять вогнища вздовж дороги. Iнколи тих вогнищ так багато, що складається враження, нiби ти їжак в туманi.

4. Це не Гуркало. Чомусь чимало людей (з iнших регiонiв) називають цей водоспад "Гуркало". Заспокiйтеся. Цей водоспад називається "Кам'янка", або ж "Водоспад на Кам'янцi". Кам'янка -- це рiчка. А Гуркало в iншому мiсцi. Вiн бiля села Корчин (за 6 км. вiд села на схилi гори Парашки).

5. Якщо ви не любите великого скупчення туристiв, це мiсце не для Вас. Особливо багато народу на Рiздво, або у свята. Тодi тут ходять натовпи туристiв, адже поруч -- туристичнi бази.

Як доїхати:

Вiдстань зi Львова -- приблизно 120 км. Якщо Ви їдете автомобiлем, прямуйте трасою Київ -- Чоп на Стрий, потiм до села Дубина. У селi бiля кам'яної зупинки (вона буде праворуч) повернiть лiворуч (до каплички).  Не заблукаєте, бо там є вказiвник.

Коли переїдете залiзничний переїзд, їдьте дорогою прямо (вона там одна, але її стан залишає бажати кращого).

Якщо ви їдете залiзницею, то можете добратися до станцiї Сколе (будь-яким поїздом примiського сполучення в напрямку на Ужгород), а далi маршруткою на Львiв до села Дубина.

Якщо ви обрали маршрутку, то вам пiдходить усе, що їде в Сколе.

Мiнус

-- Туалет є. Але лише один i лише в напрямку до Мертвого озера. Бiльшiсть людей, якi приїздять на водоспад, ходять в туалет до лiсу. I тепер я не впевнена, що всi тi грошi, яких беруть за в'їзд, витрачають на заповiдник. Невже не можна було б обладнати хоча б один-два бiотуалети?

-- Попри те, що всюди стоять смiтники, люди, якi приїздять "поклонитися природi" загаджують її на кожному кроцi. Найбiльше вiд пластикових та недопалкiв  страждає рiчка.

Цiкавий факт

1. Висота водоспаду -- 5 метрiв.

Не пропустiть.

У долині рiчки Кам'янка є дуже красивi скелi, висотою 15-20 метрiв, i каньйон-розкол, глибиною до 25 метрiв (її побачите неподалiк вiд пам'ятника сiчовим стрiльцям на вершинi гори Ключ).

Оля Піліщук

Фото автора та з сайту io.ua

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

За кавою

Відомий дитячий пластичний хірург розкрив таємниці своєї рідкісної професії
Відома в Австрії українська оперна співачка дасть сольний концерт у рідному Львові
Дехто вважає Ляну Мицько "Рок-міс Львів" і навіть "Новою королевою Львова"