Замок красивих паркiв, веселих левiв та загадкових скульптур

24.08.2013 11:02
Скульптура лева, що посміхається
Про маловідомий куточок відомого замку

Ми прямуємо до Олеського замку. Але в сам замок, якого Вікіпедія датує ХІІІ-ХVIII століттями, заходити не будемо.

Об'єкт нашої уваги -- парк із більш як чотирьох тисяч дерев. Він оточує цей палац з усiх сторiн.

... Хто їде в Олесько вперше, не лякайтеся атобусної зупинки, яку побачите.

Побиті вікна, повсюдне графіті від вандалів, давній напис з назвою населеного пункту, який, очевидно, залишився з радянських часів. Виглядає на те, що часи незалежності цієї зупинки зовсім не зачепили -- "ворота" до замку продовжують руйнуватися.

Це один з небагатьох об'єктiв, що викликає культурний шок. Далi все буде досить цивiлiзовано. Знайти замок не важко, адже, на наше щастя, тут усюди є вказiвники.

Сам замок є пам'яткою архiтектури та iсторiї. Сюди дуже люблять приїздити нашi сусiди з Польщi, адже тут з'явився на свiт польський король Ян III Собеський. Але детальнiшу iсторiю замку та його власникiв ви можете дiзнатися без нас. Ми ж прямуємо до царства зеленi.

Парк є абсолютно незалажною вiд замку структурою. Гуляти ним можна годинами, щоразу дивуючись окремим елементам, якi доповнюють це мiсце. До парку ведуть довжележнi сходи.

Спускатися ними i уявляти себе дамою в середньовiчнiй сукнi не вийде, бо щоразу потрiбно дивитися пiд ноги. Але бiля цих сходiв вас зустрiнуть дуже красивi i веселi леви. От скiльки ми подорожуємо, ще нiде не бачили таких добрих кам"яних царiв тварин.

Одразу навпроти веселих левiв -- альтанка на водi.Але якщо ранiще нащадки королiв приходили сюди, аби помилуватися красою озера, то сьогоднi слiди сучасного туриста, на жаль, говорять про iнше. В озерi, яке уже рясно заросло ряскою, валяються пачки вiд цигарок та пляшки вiд горiлки...


 

Попри це, атмосфера цього мiсця зачаровує певною таємничiстю. Повернувшись до алеї iз скульптурами, бачимо кiлька мешканцiв парку iз каменю. Кожна з цих скульптур заставляє про щось задуматися i почати фантазувати.

Новi скульптури на цiй терасi з"явились у 1996 роцi, пiсля мистецького пленера. Але, попри те, що на кожнiй скульптурi є дата її виготовлення, мiсцевi мешканцi можуть так вас переконувати, що це ще з часiв полякiв, що здається нiби вони самi в це вiрять.

Нам розповiли, що свого часу в цьому парку висадили близько чотирьох тисяч (!) дерев та кущiв. Тiшить, що сьогоднi їх доглядають. Тут, до слова, є кiлька "коридорiв" з дерев, де люблять бавитися дiти. Тому, коли проходите ними, будь готовi почути несподiване: "ку-ку".


 

Цiкаво, а хто тут гуляв кiлька столiть том? Адже, за право володiння замком боролися литовськi князi, поляки, австрiйцi, татари, i лише в другiй половинi XV столiття, втративши значення оборонної фортецi, вiн перетворився на резиденцiю знатних родiв.

"Там хтось сидiть у травi", -- кричить один iз вiдвiдувачiв. Пiдходимо ближче i натрапляємо на черговий острiвок веселих iчудернацьких фiгурок.

От саме такi речi, дуже пiднiмають настрiй. Тут також можна натрапити на камiннi знахiдками дохристиянської епохи.


 

Довкола замку протiкає рiчка Лiберцiя. Але в деяких мiсцях, на мiсцi де мала б бути рiчка, уже все заросло зеленю.

Роздивляючись кам"яних та дерев"янних мешканцiв цього парку, ми не помiтили, як минуло двi години. Тому, якщо ви прихильних довгих прогулянок -- це мiсце для вас.

Як доїхати

-- Замок знаходиться у смт. Олесько, Буського району.

-- Вiд Львова до Олеська 58 км. Доїхати можна на автомобiлi або маршрутному транспортi. (Зi Львова у напрямку Рiвного).

-- Дорога -- в дуже доброму станi.

Цiкавий факт

-- Олеський замок часто використовують для проведення зйомок фiльмiв. На приклад, тут проходили зйомки фiнальної сцени польського фiльму Єжи Гофмана "Вогнем i мечем".

Легенда про Олеський замок

Кажуть, що у хащах замку блукає дух юнака, який убив себе через нещасне кохання. У 1615 в Олеському замку сталася трагедiя. У доньку тогочасного власника замку Iвана Даниловича, закохався син гетьмана Речi Посполитої. Але батько хотiв для своєї доньки багатшого чоловiка.

Парубок благав батька погодитися на шлюб, але, не отримавши його згоди, встромив собi ножа у серце на очах у всiх присутнiх. Оскiльки самогубцiв на кладовище не ховають, його тiло кинули у болото. Його тiнь блукає околицями Олеська, i досi шукаючи свою наречену.

Не пропустiть

-- Навпроти замку розташований капуцинський монастир.

Оля Піліщук

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

За кавою

Відомий дитячий пластичний хірург розкрив таємниці своєї рідкісної професії
Відома в Австрії українська оперна співачка дасть сольний концерт у рідному Львові
Дехто вважає Ляну Мицько "Рок-міс Львів" і навіть "Новою королевою Львова"