Ляна Мицько -- Відповідальна за Львів

09.08.2016 16:17
Ляна Мицько -- Відповідальна за Львів
Дехто вважає Ляну Мицько "Рок-міс Львів" і навіть "Новою королевою Львова"

Ми не знаємо інших претенденток на ці титули і чи є вони взагалі, але якби вони і були, її шанси були б більш ніж солідними. Вона – бренд "Лінія втечі", який робить концерти і різноманітні культурні події у Львові вже більше семи років.

Серед іншого, зауважує cultprostir.ua, Ляна відповідає за букінг на одному з найактивніших рок-майданчиків міста – в клубі UNDERGROUND. П'ятий рік працює координатором груп на фестивалі Zaxidfest, допомагає на багатьох фестах Львова та біля Львова – в цьому році, наприклад, підписалася ще й на піар-менеджмент фесту «Ту Стань!», а також буде ведучою на одній зі сцен фестивалю «Республіка» в Кам'янець-Подільському. Крім того, вона журналіст, редактор сайту AfishaLviv.net, ведуча радіо Skovoroda, координатор Львівського медіа-форуму і т.д.

Втім, ми хотіли розпитати її не тільки і не стільки про культурне життя Львова. А ось про що. Період постмайданної взаємної ейфоричної закоханості між українцями з різних частин країни («ты говоришь по-русски, я – українською, але ми разом!»), як і наступний за нею період згуртованості перед обличчям путінської агресії, минули. І в нелегкій рутині, яка настала потім, наше напів-воююче суспільство зайнялося улюбленою справою – з'ясуванням стосунків усередині себе. А тут ще й проблеми з кращими сусідами - поляками.

І так виходить, що Львів став символічним центром цих протиріч і напруг – між східними і західними, між київськими та львівськими, між правими і лівими, між борцями за «Україну понад усе» і борцями за «Права людини понад усе» і т.д. Та й українсько-польський кордон тут зовсім поруч. Наскільки серйозні ці протиріччя і конфлікти? Як це відчувається в самому Львові? До кого звернутися з цим питанням, як не до львівської «Рок-міс» - дівчини, на якій зав'язано безліч творчих зв'язків між Львовом і рештою України, а також Львовом та ближнім зарубіжжям.

Є таке відчуття, що всеукраїнська зачарованість Львовом – «наша Європа», «єдине справжнє туристичне місто України», «у Львові можна спокійно говорити російською, всі тобі посміхаються» – трохи потьмяніла, і ніхто вже не жартує про львівське метро. Тобі так не здається?

У самому Львові кількість туристів при цьому не зменшилася, радше навіть навпаки. Хоча контингент змінився – відсоток іноземних туристів таки зменшився через ситуацію на сході. Якщо говорити про загальну атмосферу – вам ззовні Львова видніше, а якщо дивитись звітси: одні гострі кути вирівнялися, з мовою включно, метро там і все таке. А інші – навпаки заточилися, частково і штучно: від футбольних хуліганів до прекрасних картинок для шовіністичних медіа з атаками на ЛГБТ-квести і міськраду, яку захищають вінницькі нацгвардійці.

Але – хто знає, той пойме. І все одно знає, до якого Львова він хоче їхати, незважаючи на всі картинки і стереотипи.

Раніше агресивну риторику стосовно російськомовних було чути лише від люмпену. Зараз же – я чув такі скарги від багатьох – її беруть на озброєння вже і представники «ближчого кола» – творчої спільноти Львова, ті, від кого такого не було чути ані в 2014-му, ані в 2015-му. Чи є таке?

От про мову, особливо в моєму колі, зовсім іншої думки. До стабільної кількості російськомовних (за моїми спостереженнями у Львові чи не кожен четвертий – російськомовний), з'явилося багато переселенців зі сходу, які ще не вигребли вивчити українську або ж для них це не є таким радикальним питанням.

Інша справа, що окремо вони не творять зі своєї мови спілкування зараз якесь середовище, навіть російський культурний центр біля УПЦ МП закрили, бо ніхто туди не ходив, як я помітила. Це втратило сенс. Раніше там навіть групи створювалися, які співали російською, типу «Манускрипту». Зараз же навіть музиканти-переселенці абсолютно нормально почувають себе в цивільних репетиційках, ше й співають зазвичай англійською (як приклад – нова інді-група Lost Animals).

Ще з цікавих фактів – навіть стабільно російськомовні люди переходять на українську, це я навіть в Києві зауважила. Мені, як людині з цілком україномовного середовища, це навіть лестить.

Можливо, інша справа – поведінка люмпена і різних «около-патріотів», висвітлення цих питань в ЗМІ. Часто навіть люди з більш-менш критичним мисленням потрапляють під медійний вплив – ви ж розумієте, що інформаційна війна не одностороння. Але якщо ми говоримо про творче середовище – то історії, пов’язані з мовою, є рідкісними. Часто мають характер глибокого рагулізму, типу як змусити Дорна зацитувати гімн, щоб довести, що він патріот. Це ж пи*дець як соромно було. Кажу на правах корінної мешканки цього міста – Іване, пробач.

Чи стали для тебе сюрпризом події навколо львівського ЛГБТ-прайду (який так і не відбувся)? У Києві ЛГБТ-прайд, незважаючи на погрози з боку правих, був, а у Львові провести не змогли. Для тебе це про щось говорить?

Ні, сюрпризом це не стало. Цю тему завжди використовували для роздування ненависті і дискусій, часто щоб дискредитувати Львів. А дискредитувати є що – тут, як не прикро, є реально прибічники «скрєп», які якраз найбільше кричать при обговоренні ЛГБТ. Ті ж, кому все одно чи хто «за» – зазвичай висловлюють тихий протест чи взагалі мовчать.

З іншого ж боку, я не знаю ще якогось міста в Україні, де було б так багато геїв при владі, в медіа чи в культурі. Тут ми, напевно, навіть з Києвом можемо конкурувати. Конкретно про той ЛГБТ-квест, який був біля церкви Юра і який так круто зняли на камери... Почалося все з того, що мої друзі зі «Свободи» дзвонили мені, щоб я не дай боже не давала їм приміщення для акції – бо вже пішла інформація про те, що в місто везуть цирк, який представиться львівською правою молоддю, і буде трощити все поспіль, пов’язане з ЛГБТ-квестом, щоб лише картинка була ОК. Так і сталося – кадри ви, думаю, бачили і самі. І обличчя тих зігуючих юнаків не змогли ідентифікувати навіть мої знайомі з реального правого активу міста, а організатори квесту так і не вийшли на зв’язок для коментарів для нашої преси, яка хотіла показати їх у правдивому світлі.

Тому наразі у Львові проведення прайду, на мою думку, неможливе. Бо ніхто не хоче бути експонатом для чьоткої картинки потрібних ЗМІ. А ті, хто розуміє тему, все одно поїхали на цю подію в Київ – повірте мені, підтримку цій акції висловили дуже багато львів'ян.

Як ти оцінюєш цьогорічний Alfa Jazz Festival? Суперечок і інцидентів навколо нього було начебто менше, ніж у попередні роки?

Кожного року від початку конфлікту з Росією риторика навколо Alfa Jazz Fest та сама: банк окупантів, культура під фінансуванням Росії, бла-бла-бла. Але цього року особливих протестів не бачила, хіба в інтернетах. Маршів з кривавими матрьошками також. Навпаки, цього року фестиваль відкрив ще одну фан-зону з екраном, і було дуже затишно, як на мою думку.

У Львові, мабуть, сильніше відчувається ріст напруги між Україною і Польщею. Хто, на твій погляд, щось робить не так і що треба робити, щоб цю напругу зняти? Чи відчувається зараз ця напруга у спілкуванні з пересічними поляками?

Моє коло спілкування в Польщі – це творчі люди, яким часто абсолютно все одно на старі конфлікти, або ж дискусії з ними проходять у цілком спокійному руслі. Звичайно ж, Україна і Польща одне перед одним не безгрішні, нам варто згадати хоча б зачистку Львова від українців від пана Пілсудського. Але питання історичної справедливості варто вирішувати за круглим столом, щоб розуміти, як цей конфлікт сприймати на офіційному рівні. Наскільки я розумію, наші високі чини це завдання вдало провалили.

Натомість Львів у діалозі з поляками зараз гарно представлений питаннями архітектурної спадщини: гляньте хоча б на цвинтар Орлят, який залишився в нас після україно-польської війни. Є також співпраця у міжнародних культурних проектах. Прикладом є такі штуки, як Місяць львівської культури у Вроцлаві. Це місто зараз є столицею європейської культури, тому акція для нас була просто прекрасною, як великий шанс показати себе, з чим Львів ніби непогано впорався.

У нас у Києві парадоксальна ситуація: начебто економічна криза поглиблюється, грошей в усіх стає все менше, а подій – концертів, фестивалів тощо – все більшає. А як у Львові в цьому плані останнім часом?

Я дивлюсь на Київ і заздрю, чесне слово. Тому і катаюся до вас як по святу воду, коли є змога. У нас зараз по частині музики з фестивалів вигрібає хіба Zaxidfest. Є і вузьконішеві фести, вони проходять у досить таки андеграундній обстановці, типу Electric Meadow, фестиваль стонеру та сладжу, що відбувається в лісі. З джазовими фестами все значно веселіше: є вже згаданий Alfa Jazz Fest, весною дуже раджу їздити на етно-джазові «Флюгери Львова» в дворику Ратуші (в мене особливі сантименти до нього), а в грудні зазвичай відбувається «Джаз Без» – фестиваль джазу та фрі-джазу, також від МО «Дзиґа», як і «Флюгери». Окремі респекти «Колегіум мюзік» за цікаві фестивалі академічної музики. Тут я не експерт, але знаючі люди кажуть, що ці хлопці все роблять добре.

З сольних концертів стабільно відбуваються і збирають зали хіба концерти відомих груп на кшталт «ОЕ», Pianoбой, Vivienne Mort. Такими штуками киян, підозрюю, не здивуєш. З великих концертів нещодавно відвідала урбан-джазових The Cancel, який організовували наші Kickit Crew. Подія реально вдалася, після неї повірила у феномен хіп-хопу тут, чесне слово.

Мені ж цікавіше працювати з групами андеграундної музики, які збирають на концерти до двохсот людей. Так і бавлюся вже більше семи років з командами з України і з-за кордону, які грають від панк-року і стоунера до нойзу і ембіенту, так склалося, що у Львові ця ніша зараз за мною і кількома людьми, які шаряться по своїх стилях. Ось на днях буду анонсувати концерт хардкорщиків з Франції, панків з Британії, блек-металістів з Туреччини, сайкобіллі з Києва, пост-панк з Сибіру. Так і живемо.

Більшість туристів у Львові ходять зачарованим колом одних і тих самих туристичних місць. Може, порекомендуєш якісь нові чи незаюзані точки, які варто відвідати?

Ох, ти знаєш, в кого про це запитатися! (сміється) Друзі з різних міст і країн, які до мене приїжджають, знають, що я противник мережевих закладів. Натомість веду народ в не надто знані точки з прекрасною кухнею і гарними цінами, яких у Львові справді вистачає. Зазвичай для цього треба вийти з площі Ринок і суміжних вулиць, і у вас все буде гастрономічно добре.

Якщо говорити про конкретні заклади, які знаходяться в доступних районах – не на моєму улюбленому Підзамчі, де можна скуштувати фірмові львівські флячки і смажені мозги – то можна зробити маленький топ. Хочете каву – йдіть в кіоск «Альтернативна Кава» на зупинці «Головна Пошта». Добре пиво наливають в «Човні». Прекрасна кухня і справді галицька – в «Трапезній Ідей» на Валовій. Пиво і французька кухня з хорошими цінами – «Гальба». Прекрасні бари – «Христофор» та «Данте», в районі Чупринки – «47» та Unitas. Хороша атмосфера в The Room, гарні галицькі настоянки в «Фацеті». Список може бути довгим (сміється).

Івано-Франківськ має амбіції стати культурною столицею Західної України. У нього є шанси?

Франківську – любов і повага за «Тепле місто» та проекти гарних закладів. Але от саме Франківська область мені подобається через свою децентралізацію. Поруч з обласним центром себе гарно в плані розвитку та культури почувають, наприклад, Коломия та мій улюблений Калуш, де концерти часом кращі, ніж в самому Франківську. На «Порто Франко Гоголь Фест» не була, але рівень події за всіма оглядами вразив. Передаю катіровки Саші Балтушеву, який це все зміг організувати.

У вересні у тебе буде перший, наскільки мені відомо, досвід ведення рок-фестивалю – на одній зі сцен «Республіки».  Вже придумала, як впоратися зі стихією фестивальної аудиторії?

До того вела хіба радіоефіри, тому досвід, передчуваю, буде класний. А щоб впоратися з публікою – треба бути з ними на одній хвилі, чи то в одному стані. Побачимо, куди мене поставлять організатори – головне задати тому всьому правильний настрій і гарно завершити мій фестивальний сезон.

Альберт Цукренко

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

За кавою

Відомий дитячий пластичний хірург розкрив таємниці своєї рідкісної професії
Відома в Австрії українська оперна співачка дасть сольний концерт у рідному Львові
Дехто вважає Ляну Мицько "Рок-міс Львів" і навіть "Новою королевою Львова"